Make your own free website on Tripod.com

CASA'ya İsyan

İspanya'da geçen çarşamba günü Melilla-Malaga seferini yaparken düşerek dört kişinin ölümüne neden olmasının ardından Melilla halkı, "CASA'lara daha fazla kurban vermek istemiyoruz" diyerek sokaklara döküldü.

Bu yıl ocak ve mayıs aylarında düşen ve 41 askerin şehit olmasına mal olan İspanyol firması CASA patentli CN-235 kargo uçağının, 1992yılında Kanarya Adaları eyalet parlamentosu tarafından oybirliği ile alınan kararla, adalar arasında uçmasının insan emniyeti açısından tehlikeli bulunarak yasaklandığı ortaya çıktı.
Kanarya Adaları Yüksek Mahkemesi'nin de bu uçakları filosunda bulunduran Binter şirketi aleyhine dava açarak, CN-235'lerin acilen uçuşlardan men edilmesini istediği belirtildi.
Binter şirketi bunun üzerine CN-235'leri adalararası uçuştan kaldırdığı, ancak bu kez de İspanyanın en yoksul bölgesi olan, Afrika kıtası bölgelerinden Melilla'ya kaldırdığı anlaşıldı.

Barikatlar kuruldu

Ancak 29 Ağustos gümü CASA şirketinin CN-235 yolcu uçağı bu kez de Melilla kentinden Malaga'ya giderken motorlardan birinin durması sonucu düştü. Bu kazada uçağı kullanan pilotun yanı sıra üç de yolcu hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Melilla halkı, CASA uçaklarının güvenilir olmadığının daha önceden yapılan incelemelerden anlaşılmasına rağmen devletin konuyu "prestij meselesi" haline getirerek bu tür uçakları uçuşta tuttuğunu ve kendileri gibi yoksul insanları taşımakta kullandığını iddia ederek, sokaklara döküldü.
Havaalanına giden yollara barikat kuran halk, CASA uçaklarına daha fazla kurban vermeyeceklerini belirterek, hükümetin ulusal havayolu şirketi IBERIA'dan derhal bu tip uçakları filodan men etmesini istedi.
Havayolları Kazaları Araştırma Komisyonu Başkanı Pablo Palomares ise, uçağın havalandıktan hemen sonra sol motorunda meydana gelen arıza nedeni ile düştüğünü, ancak bu model uçakların tek motorla da inişe geçebileceğini belirterek, gerçek nedenin kara kutunun incelenmesinden sonra verileceğini söyledi.
Bu arada Melilla kenti Eyalet Başkanı Juan Imbroda, Melilla ile Malaga kenti arasında taşımacılık yapan 5 adet CN-235 tipi uçağın güvenilir olmadığına yönelik şikayetlerini havayolu şirketine bildirmelerine rağmen ilgililerin kendilerine kulak asamadıklarını ifade ederek, artık yeni kazalara meydan vermeyeceklerini söyledi.

MEHMET ÇİFTÇİ  Barcelona - Milliyet