Make your own free website on Tripod.com
MALATYA'DA IKI RF-4 DÜŞTÜ...

Malatya-Sivas arasında Gürün ilçesi yakınlarında, iki F-4 savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında çarpıştı. Son anda atlayan 4 pilot kurtuldu ve helikopterle alınarak en yakın hastaneye götürüldü. Malatya`nın Darende İlçesi Ayvalık Beldesi yakınında 2 askeri uçak düştü.  Eğitim uçuşu için Malatya`daki Erhaç Havaalanı`nda havalanan 7. Ana Jet Üssü 173 Filo'ya bağlı F-4 tipi 2 savaş uçağı, Ayvalık Beldesi`ne bağlı Şeref Köyü yakınlarında düştü. Uçaktaki pilotların kimliklerinin Binbaşı Erdeniz, Yüzbaşı Başçığnar, Üsteğmen Pınar ve Üsteğmen Durağan olduğu öğrenildi.Uçaktan atlayarak kurtulan pilotlar, helikopterlerle olay yerinden alınarak hastaneye kaldırıldı. Hayati tehlikesi olmayan pilotların Malatya Askeri Hastane'ye götürüldüğü öğrenildi.
Ayvalık Belde Belediyesi çalışanları, duydukları büyük gürültünün ardından gökyüzüne baktıklarında beldeye 8 kilometre uzaklıktaki Şeref Köyü üzerinde paraşütle atlayan 4 kişiyi gördüklerini söyledi. 
Şeref Köyü`nde sakinleri ise 2 uçağın havada çarpıştığını ve çarpışmanın ardından uçakların yanmaya başladığını gördüklerini anlatarak, uçaklardan toplam 4 kişinin paraşütle atladıklarını gördüklerini belirtti. 
Öte yandan yoğun kar yağışı devam ettiği için beldeye ulaşım zorluğu çekiliyor. Jandarma birlikleri ise kaza bölgesine doğru harekete geçti.

*************************************

RF-4 kazasi ile ilgili Sabah gazetesindeki haber. Sonlarda Zeynep Ateş'in söylediklerini mutlaka okuyun.

2 Fantom çarpıştı

 173. Filonun 4 pilotunu eğitim uçuşuna uğurlayan Bahçıvan, 1 saat sonra gelen kaza haberiyle karışan üste yaşanan endişe ve heyecanı komutanlarla paylaştı
Türk Hava Kuvvetleri'ne ait Alman yapımı iki RF-4E Phantom keşif bombardıman uçağı havada çarpıştı. Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Ayvalı beldesi yakınlarına düşen savaş uçaklarındaki dört pilot paraşütle atlayarak kurtuldu.

atv'de yayınlanan 'Yıldızlar Savunma Programı' için Malatya'daydım. 7'nci Ana Jet Üssü'nün çekimleri için gittiğim Malatya'da açıkçası böyle sıcak bir olayla karşılaşacağımdan habersizdim. Konumuz "7'nci Ana Jet Üssü'nde yaşam"dı ve düşen iki savaş uçağının yer aldığı 173'üncü filodaydım.

Uçuş sırası Malatya'nın Darende ilçesinin Ayvalı beldesi yakınlarında düşen RF-4E tipi iki keşif uçağındaydı. Bir saat kadar sonra düşecek olan uçakların pilotlarını uçağa binmeden önce piste yolcu ettim. Son derece sağlıklı bir kalkış yapan her iki uçağın pilotuna el salladıktan sonra da o günkü çalışmalarımızı planlamak için Harekat Komutanı Kur.Albay Muzaffer Ok ile yemeğe geçtik.


10 DAKİKADA BULUNDU
12.40 gibi havacılık mesleğinin en kötü haberini aldık. Üs, harekat komutanına bilgi verirken, komutanın yanındaydım. Bir saat önce bana el sallayan ve Türk Hava Kuvvetleri'nin gerçekten iyi eğitimli dört pilotunun uçaklarının düştüğünü öğrendiğim anda hissettiklerimi anlatamam. Çalışmayı kesip hep birlikte Filoya gittik. Filoda tam anlamıyla bir heyecan fırtınası hakimdi. Hepsi son derece profesyonel davranıyordu. Kötü haberi aldıktan yaklaşık 10 dakika kadar sonra düşen uçakların yerleri tespit edilmişti.

Keşif bombardıman uçakları, Sivas'ın Gürün ilçesi ile Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Ayvalı beldesi yakınlarına düşmüştü. O an aklıma bir yıl kadar önce de Malatya'nın Akçadağ ilçesi yakınlarında, içinde Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı subayların da bulunduğu CASA tipi kargo uçağın buzlanma nedeniyle düşmüş olduğu geldi. "Hayır!" dedim kendi kendime. Kazada çoğu bordo bereli 34 asker şehit olmuştu.


İYİ HABER GELDİ
Uçakların yerleri tesbit edildikten 15 dakika sonra ise profesyonel kurtarma ekibi olan SAR olay yerine hareket etti. Bu süre zarfında filoda kulaklarımızı yırtan bir sessizlik vardı.

Neden düştüğüne ilişkin çalışmalar filoda başladı. Bu sırada teknik ekipler de kurtarma ekiplerinin ardından olay yerine gönderildi ve yarım saat kadar sonra 173'üncü Filo, dört pilotun sağ olduğu haberiyle birlikte mutluluğa büründü. Hava Pilot Binbaşı Cumhur Erdeniz, Hava Pilot Yüzbaşı Erdinç Başçınar, Hava Üsteğmen Murat Pınar ve Hava Üsteğmen Konuralp Duran kötü hava koşullarında paraşütle atlamış ve hiçbir yerleri kırılmadan, yara almadan kurtulmuşlardı.

Bu pilotların eğitim seviyelerinin en iyi göstergesiydi. Dört pilotumuz kurtarma ekipleri tarafından Malatya Askeri Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü'nde kontrol altına alındı. NATO ve Güneydoğu tecrübesi olan, yaptığı uçuş saatiyle kaza sayısına bakıldığında iyi bir yerde bulunan Türk Hava Kuvvetleri'nin bu değerli pilotlarının hayatta kalmaları profesyonelliğin sonucuydu.


Uçakların düşmesine kuş sürüsü neden oldu
Malatya Erhaç Askeri Havaalanı'ndan eğitim uçuşu için kalkan 173. Filoya bağlı iki RF- 4 Sivas'ın Gürün ilçesi yakınlarında kol uçusunu denemeye başladı. SABAH'ın askeri kaynaklardan aldığı bilgilere göre pilotlar, 6 bin feet yükseklikte kol uçuşunda seyrederlerken kuş sürüsü ile karşılaştı. Kuş sürüsünden kurtulmak isterlerken dikkatleri dağılan pilotlar uçakların kanatlarının birbirlerine çarpmasına engel olamadılar. Her iki uçağın da pilotları büyük bir soğukkan-lılıkla derhal fırlatma koltuklarını kullanarak paraşütle atlamayı başardılar. Pilotlar Binbaşı Cumhur Erdeniz, Yüzbaşı Erdinç Başçınar, Üsteğmen Murat Pınar ve Üsteğmen Konuralp Durağan en yakın sağlık kuruluşu olan Malatya Askeri Hastanesi'nde tedavi altına alındılar. Pilotların sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.


"PİLOTLAR HELİKOPTERE İP MERDİVENLE ÇIKTI"
Duyduklari korkunç patlama sesiyle evlerinden çıkan bölge köylerdeki vatandaşlar gördüklerini şöyle anlattı:

Seydi Seyfi: "Gökyüzünde kara bir duman gördük. Sonra paraşütle atlayan insanları gördük. Yardıma gittik. Uçaklardan birisi Darende toprağında diğeri Gürün toprağındaydı. Pilotlar uçaklardan uzağa düşmüştü. Bulamadık."

Mustafa Çiftçi: "Biz yaklaşırken iki helikopter geldi ve ip merdivenlerini indirdiler. Pilotlar merdivenlere tırmanıp çıktı. Sonra helikopterler gitti. Uçak düştükten sonra pilotlar merada bulunan hayvan ağılına sığınmışlar. Uçağın her parçası bir tarafa dağılmış vaziyetteydi."

Zeynep Ateş: "Yemeği yemiştik, tam çayı getirirken kulaklarımızı çınlatırcasına bir gürültü koptu. Evimiz bile sarsıldı. Önce çığ düştüğünü sandık. Hemen kocam Abbas'la birlikte dışarı fırladık. Bir duman gördük. 3 kişi de şemsiye tutmuş iniyorlardı."


Mucize gibi kurtuluş
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı F-4, F-5 ve F-16 uçaklarında bulunan "Jettison Sistemi" adı verilen roketleme sisteminde pilot şok nedeniyle baygın bile olsa paraşüt otomatik olarak açıldığı için kazazede sağ salim yere inebiliyor.

Tuncer Bahçıvan