Make your own free website on Tripod.com

TÜRK YILDIZLARI - 1 

FOTOGRAF
GALERISI

Hava Kuvvetleri Komutani Hv. Org. Halis Burhan'in direktifleri geregince bir akrotim kurulmasi için 1992 yilinda çalismalara baslamis ve 3. Ana Jet Üs 132. Silah ve Taktikler Filo Komutanligi (Konya) bünyesinde, bir akrotim kurulmasi için 11 Eylül 1992 tarihinde onay alinmistir.
Onayi müteakip, kurulus ve inceleme çalismalarina devam edilmis ve 132. Filo bünyesinde dörtlü NF-5 kolundan olusacak seklinde bir akrotimin kurulmasi emride 7 Kasim 1992 tarihinde yayinlanmistir.
Direktifi takiben
çalismalar hizlandirilarak öncelikle, akrotimin çekirdegini olusturacak ilk dört pilotun seçimi yapilmis ve lider, kapi uçucusu (yedek lider), sol ve sag kanat uçuculari ile bakim ekibi belirlenmistir.
Daha sonra, "Standart Hareket Usulleri El Kitabi" hazirlanarak, 25 Aralik 1992 tarihinde Hv. K. K. Hv. Org. Halis Burhan'a arz edilmis ve uçusa baslama emri alinarak ilk akrobasi egitim uçusu icra edilmistir. Ayrica, ayni tarihte; akrotim için Türkçe-Ingilizce telaffuzu kolay, uygun bir çagri adinin verilmesi çalismalarina da baslanmistir.
Akrotim lideri ve kapi uçucusunun (yedek lider) dokuz sortilik egitimi Ocak 1993 ayinin ilk günlerinde tamamlanmistir. Bu egitim sirasinda; ufki ve sakuli hareketlerde sürat, irtifa, RPM, dönüs hizlari, yariçaplari vb. ihtiyaç duyabilecek her konuda denenerek optimum degerler belirlenmistir.
Türk Hava Kuvvetleri'nin yurt içinde ve yurt disinda tanitilmasi, kamuoyu ile olan  iliskilerin gelistirilerek havaciligi sevdirilmesi amaciyla kurulan akrotimin çagri adi; konuya iliskin görüs ve önerilerin alinmasindan sonra, "TÜRK YILDIZLARI - TURKISH STARS" olarak belirlenmis ve bu çagri adi 11 Ocak 1993 tarihinde yayinlanmistir.
  

Geri Anasayfa

Ileri

NF-5 TEKNIK
BILGI

THK'DE
ESKI
AKROTIMLER

TAKIM

ÖNERILEN ÇAGRI ADLARI