Make your own free website on Tripod.com

TÜRK YILDIZLARI - 2

FOTOGRAF
GALERISI

29 Ocak 1993 tarhinde ikili egitime baslanmis ve yapilmasi tasarlanan akrobasi harketleri denenerek, bes sortilik bir uçus sonunda istenen amaca ulasilmistir. Daha sonra , sag ve sol kanat uçucularinin egitimine baslanarak, dörtlü egitime geçilmistir.
Bu arada, akrotimde görevli bir kisim personelde, akrotim konusunda incelemelerde bulunmak üzere, Ingiltere, Kanada ve Italya'ya gönderilmistir.

Akrotim görevinin daha fazla emniyet ve etkinlikle yerine getirilmesi amaciyla; duman sistemi ve uçaklarin boyanmasi basta olmak üzere, NF-5 uçagi üzerinde yapilacak olan uçus emniyetini arttirici tadilatlar için, 27 Nisan 1993 tarhinde bir çalisma baslatilmistir.
Konuya iliskin çalismalar sürdürülürken 1993 yili Hv. K. K.liga Atis Yarismalari'nin kapanis günü olan 18 Haziran 1993 tarihinde 4. Ana Jet Üs Komutanligi'nda (Akinci-Ankara), "TÜRK YILDIZLARI" akrotimi; devlet büyükleri ve diger konuklara dörtlü olarak ilk gösterisini yapmistir.
Bu gösteriyi takiben , besli, bilahare altili kol uçusu egitimine baslanmis ve uçak tadilat/boya faaliyetleride hizlandirilmistir.
1. Hava Ikmal Bakim Merkez Komutanligi (Eskisehir) tarafindan Agustos 1993 tarihinde baslatilan proje kapsaminda;
-Aerodinamik sürüklenmeyi arttirici "chaff / flare dispanser" üniteleri ile, top namlulari sökülerek iptal edilmis, bu bölgelere yapisal tadilat uygulanmis,
-Borda paneli, pilotlara kullanim ve görüs kolayligi saglamak için yeniden dizayn edilmis,

 


 

 

 

 


 

Geri Anasayfa

Ileri

NF-5 TEKNIK
BILGI

THK'DE
ESKI
AKROTIMLER

TAKIM

ÖNERILEN ÇAGRI ADLARI